КРОКИ ПРОТИДІЇ БУЛІНГУ

КРОКИ ПРОТИДІЇ БУЛІНГУ

«Розвиток навичок протидії цькування в дитячому середовищі»

Що можна зробити, щоб протидіяти цькуванню

Звичайно, ситуації дуже різноманітні і це загальні принципи і кроки.

1.Назвіть явище

Ніяких «У мого сина (у Петі Смирнова) не складаються стосунки з однокласниками». Коли дитину навмисно доводять до сліз, узгоджено і систематично дражнять, коли відбирають, ховають, псують його речі, коли його штовхають, щипають, б’ють, обзивають, підкреслено ігнорують – це називається цькування. Насильство. Поки не назвете своїм ім’ям, всі будуть робити вигляд, що нічого особливого не відбувається.

Далі потрібно зрозуміти, хто готовий взяти на себе відповідальність за припинення цієї справи. Ознака того, що готовий – якраз готовність назвати цькування цькуванням. Ідеально, якщо це відразу учитель. Якщо ж він продовжує співати пісню про «Ну, він такий» – доведеться йти вище. Треба знайти того, хто назве те що відбувається своєю назвою. І з нього починати роботу. Якщо це керівник, нехай віддасть розпорядження і відстежить виконання, або зробить сам, раз підлеглі не здатні. Звертатися в зовнішні інстанції – крайній варіант, але якщо немає іншого виходу, тягнути не треба. 

Далі той дорослий, хто взяв на себе відповідальність, для простоти будемо називати його вчителем, хоча це може бути шкільний психолог, вожатий в таборі, тренер, завуч і т. д. повинен поговорити з групою, в якій відбувається цькування і НАЗВАТИ явище групі.

Діти не усвідомлюють, що саме роблять. У них в голові це називається «ми його дражнимо» або «ми так граємо» або «ми його не любимо». Вони повинні дізнатися від дорослого, що коли вони роблять так і сяк, це називається ось так і це – неприпустимо.

Буває, необхідно описати ситуацію з точки зору жертви. Але важливо при цьому не тиснути на жалість. Ні в якому разі не «уявляєте, як йому погано, який він нещасний?». Тільки: як було б ВАМ в такій ситуації? Що відчували б ВИ? І якщо у відповідь йдуть живі почуття, не зловтішатися і не нападати. Тільки співчуття: так, це всякому важко. Ми люди і нам важливо бути разом.

Іноді першого пункту вистачає, якщо все тільки-тільки почалося.

2. Дати однозначну оцінку

Люди можуть бути дуже різними вони можуть подобатися один одному більше або менше, але це не привід цькувати і гризти один одного, як павуки в банці. Люди на те й люди, розумні люди, що вони здатні навчитися бути разом і працювати разом без цього. Навіть якщо вони дуже-дуже різні і хтось комусь здається зовсім неправильним. Можна навести приклади, що нам може здаватися неправильним в інших людях: зовнішність, національність, реакції, захоплення і т. д. Навести приклади, як одна і та ж якість в різні часи і в різних групах оцінювалося по-різному. Звичайно, все це вийде,тільки якщо сам дорослий так щиро вважає. Це повинна бути проповідь, а не нотація.

3.Дати визначення цькуванню як проблемі групи

Коли на людей наїжджають, пред’являючи їм моральне звинувачення, вони починають захищатися. У цей момент їх не цікавить, мають рацію вони чи ні, головне – виправдатися. Діти не виняток. Особливо діти, які розпочали цькування, тому що дуже часто це діти з нарцисичною травмою, абсолютно нездатні переносити сором і провину. І вони будуть битися, як гладіатори за свою роль «супер-пупер альф». Тобто у відповідь на називання цькування насильством, ви почуєте: «А чого він? А ми нічого … А це не я.» І все в такому дусі. Зрозуміло, що результату від обговорення в такому напрямі не буде. Тому не треба його вести. Потрібно позначити цькування як хворобу групи.

Так і сказати: є хвороби, які вражають не людей, а групи, класи, компанії. Ось якщо людина не миє руки, він може підхопити інфекцію і захворіти. А якщо група не стежить за чистотою відносин, вона теж може захворіти – насильством. Це дуже сумно, це всім шкідливо і погано. І давайте разом терміново лікуватися, щоб у нас був здоровий, дружний клас. Це дозволить тим, хто почав, зберегти обличчя і навіть надасть їм можливість хоча б спробувати приміряти роль недеструктивної «альфи», яка «відповідає за здоров’я класу». І, що особливо важливо, це знімає протиставлення між жертвами-насильниками-свідками. Всі в одному човні, загальна проблема, давайте разом вирішувати.

З дітьми старшого віку можна подивитися і обговорити «Повелителя мух» або (краще) «Опудало». З маленькими – «Гидке каченя».

4.Активізувати моральне почуття і сформулювати вибір

Результат не буде міцним, якщо діти просто прогнутися під формальні вимоги вчителя. Завдання – вивести їх зі «зграйного» азарту в усвідомлену позицію, увімкнути моральну оцінку того, що відбувається.

Можна запропонувати дітям оцінити, яким є їхній внесок у хворобу класу під назвою «цькування».

Припустимо 1 бал – це «я ніколи в цьому не беру участь», 2 бали – «я іноді це роблю, але потім шкодую», 3 бали – «цькував, цькую і буду цькувати, це класно». Нехай всі одночасно покажуть на пальцях – скільки балів вони поставили б собі? Якщо це не підлітки, «трійок» не буде, навіть у найвідчайдушніших агресорів. У цьому місці ні в якому разі не можна намагатися викрити: ні, насправді ти цькуєш. Навпаки, потрібно сказати: «Який я радий, у мене від серця відлягло. Ніхто з вас не вважає, що цькувати – це добре і правильно. Навіть ті, хто це робив, потім шкодували. Це чудово, значить, нам буде неважко вилікувати наш клас». Так моральна оцінка цькування стає не зовнішньою, нав’язаною дорослими, її дають самі діти.

Якщо група дуже загрузла в задоволенні від насильства, конфронтація може бути більш жорсткою. Можна нагадати дітям уривок з «Гидкого каченя», в якому описане цькування: «Зазвичай, читаючи цю казку, ми думаємо про головного героя, про каченя. Нам його шкода, ми за нього переживаємо. Але зараз я хочу, щоб ми подумали про ось цих курей і качок. З каченям-то все потім буде добре, він полетить з лебедями. А вони? Вони так і залишаться тупими і злими, нездатними ні співчувати, ні літати. Коли в класі виникає схожа ситуація, кожному доводиться визначитися: хто він у цій історії. Серед вас є бажаючі бути тупими злими курами? Який ваш вибір? ».

Цей же прийом може допомогти батькам усвідомити, що якщо цькують не їхню дитину, а навпаки, це теж дуже серйозно. Їх діти знаходяться в ролі тупих і злобних курей, а такі ролі приростають так міцно, що починають міняти особистість. Вони цього хочуть для своїх дітей?

Для індивідуальної розмови з дитиною, яка не розуміє, що поганого в цькуванні, це теж підходить.

5.Сформулювати позитивні правила життя в групі і укласти контракт.

До цих пір мова йшла про те, як не треба. Помилкою було б зупинитися на цьому, тому що, заборонивши дітям колишні способи реагувати і вести себе і не давши інших, ми провокуємо стрес, розгубленість і повернення до старого.

У момент, коли колишня, «погана» групова динаміка перервана, розкрутка її згубної спіралі припинена, найкраще запустити нову динаміку. І це важливо робити одразу.

Досить просто разом з дітьми сформулювати правила життя в групі. Наприклад: «У нас ніхто не з’ясовує стосунки кулаками. У нас не ображають один одного. У нас не дивляться спокійно, якщо двоє б’ються – їх розбороняють». Якщо старші діти, можна розібрати більш складні ситуації, наприклад, те, що люди по-різному чутливі, і те, що для одного – пустотлива боротьба, для іншого може бути боляче. Це може знайти відображення в такому, наприклад, правилі. «Якщо я бачу, що мимоволі зачепив і образив людину, я припиню робити те, що я роблю, негайно». Але занадто багато не треба, принаймні, для початку. Правила виписуються на великому аркуші і за них всі голосують. Ще краще – щоб кожен поставив підпис, що зобов’язується їх виконувати. Цей прийом називається «укладення контракту», він прекрасно працює в терапевтичних і тренінгових групах для дорослих, і з дітьми теж цілком ефективний. Якщо правила хтось порушує, йому можуть просто мовчки вказати на плакат з його власним підписом.

6.Моніторінг і підтримка позитивних змін

Це дуже важливо. Дуже важливо щоб дорослий, який взявся розрулювати ситуацію, не кидав групу. Він повинен регулярно питати, як справи, що вдається, що важко, чим допомогти. Можна зробити «лічильник цькування», яку-небудь посудину або дошку, куди кожен, кому сьогодні дісталося або хто бачив щось, що було схоже на насильство, може покласти камінчик або увіткнути кнопку. За кількістю камінців визначається, чи гарний сьогодні був день, краще на цьому тижні, ніж минулого і т. д. Можна ставити спектаклі, складати казки і робити колажі про «хроніку одужання», зробити графік температури і т.д. Суть у тому, що група постійно отримує порцію інтересу від авторитетного дорослого і як і раніше вважає перемогу над цькуванням своєю спільною справою.

7.Гармонізувати ієрархію

Ось тепер пора думати про популярність. Про те, щоб кожен мав визнання в чомусь своєму, міг представити себе групі, бути корисним і цінним в ній. Свята, конкурси, огляди талантів, походи, експедиції, ігри на командоутворення – арсенал багатий, роби що хочеш. Чим довше групі потрібно прожити у цьому складі, тим цей етап важливіший.

Ознака гармонійної груповий ієрархії – відсутність жорстко закріплених ролей «альф», «бет» і «омег», гнучке перетікання ролей: в цій ситуації лідером стає той, в тій – інший. Один краще за всіх малює, інший жартує, третій забиває голи, четвертий придумує ігри. Чим більше різноманітної і осмисленої діяльності, тим здоровіша група. Навіть якщо так  не виходить, досить мирного, спокійного співіснування, а реалізовуватися діти можуть в інших місцях.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *